Německý ohař krátkosrstý a anglický pointer / Chovatelská stanice Farista Almas

English

Anglický Pointer

Plnokrevník mezi psy. V jeho krvi koluje vitalita, vytrvalost a lovecké vlohy. Milá povaha, ušlechtilost, energie a vášeň.
německý ohař krátkosrstý

Historie

Historický původ pointera je třeba hledat na Pyrenejském poloostrově, stejně jako původ ostatních moderních ohařů, kteří se zde a na dalších místech vyvinuli ze starších honičů v souvislosti se změnami loveckých praktik již před zavedením palných zbraní. V Čechách byli psi tohoto typu používáni již od 16.století k nalezení, štvaní a hlášení zvěře. Tito psi byli silné konstituce a šlechtěného silného hlasu. Přímým předkem dnešního pointera je španělský pointer. Jeho zvláštností bylo již v 17.století, že po navětření zvěře zůstával nehnutě stát. Tento španělský typ ohaře byl dovezen na Britské ostrovy již před rokem 1700. Jeho těžký a robustní typ se však dlouho neudržel. Do roku 1850 bylo k zušlechtění pointera používáno anglických parforsních štváčů – foxhoundů, které do chovu zařadil plukovník Thorton. Největší zásluhy jsou však připisovány Williamu Alkwrightovi, jenž dle odhadu odchoval na dva tisíce štěňat. Díky jeho chovu se mezi dosavadními strakáči začali objevovat také psi jednobarevní, černí, žlutí a hnědí. Dále se dle anglické literatury na formování pointera podílela plemena anglický buldok, greyhound a bloodhound. Poprvé byl pointer samostatně předveden na výstavě v Newcastlu roku 1859. Od tohoto data zřejmě již můžeme hovořit o novověku v historii pointera, který již na oné výstavě představoval ustáleného plnokrevníka téměř dnešního typu.

Vzhled

Pointr působí lehkým, sportovím a elegantním dojmem. Lze říct, že na Pointeru všechno slouží přímo, nebo i nepřímo pohybu. Pohybu rychlým, vytrvalým cvalem, který ho rázem odliší od všech ohařů a řízen vrozenými vlohami pro hledání, vystavovaní a další, nevyrovanetlnou práci před zvěří, činí z něj pravého krále polního lovu.

Péče

Pointerova srst nevyžaduje žádnou konkrétní péči. Postačí pravidelně vyčesat podsadu. Pointeři nejsou zatíženi žádnými pravidelně se vyskytujícími nemocemi, či vadami ani získanými, ani vrozenými. Pro potřeby chovu se sleduje rentgenologické vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů. Pokud se rozhodnete, pro pointra zamyslete se... zda budete psíkovi stačit. Hodí se k aktivním lidem, kteří mu dopřejí dostatek pohybových aktivit. Uplatnění plemene je velmi všestrané. Nezapomínejte, že pointr je především pes lovecký.

Made by Eva Černohubová - fefi.wz.cz

návštěv

(c)2012 / Kopírování obsahu stránek bez našeho souhlasu není dovoleno.